Ўзбекистон давлат хореография академияси фаолиятида кўплаб қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди
Жумладан, олийгоҳга ўқишга қабул қилишда шаффофлик таъминланмаслиги, ойлик маошларга асоссиз қўшиб ёзишлар ва бошқа ҳолатлар аниқланган.
Бош прокуратура томонидан Ўзбекистон давлат хореография академияси фаолияти ўрганилганида, олийгоҳга ўқишга қабул қилишда шаффофлик таъминланмасдан, коррупциявий омилларга замин яратилгани аниқланди.
• меъёрий ҳужжатлар талабларига зид равишда ўқишга қабул бошлангани ҳақида кенг жамоатчиликка бир ой олдин хабар берилмаган;
• 496 нафар абитуриентнинг ижодий имтиҳон натижалари видеотасвирга олинмаган;
• 52 нафар абитуриентнинг амалий ишлари шифрланмасдан, махфийлиги таъминланмаган ҳолда қабул комиссияси томонидан баҳоланган.
Бундан ташқари, академияда 22 нафар ўқитувчи-педагогларга дарс машғулотлари меъёр талабларига зид равишда қўшиб ёзилиб, 319 млн сўм, ўтилмаган дарс соатлари учун 154 млн сўм тўлаб берилган.
Шунингдек, ҳужжатлар сохталаштирилиб, ҳақиқатда ишламаган 7 нафар ходимларга 270 млн сўм, юклатилган вазифаларни бажармаган 6 нафар ходимларга 107 млн. сўм асоссиз тўланиб, бюджет маблағлари ўзлаштирилган.
Шу билан бирга, моддий жавобгар шахслар томонидан 76 млн сўмлик товар-моддий бойликлар камомадига йўл қўйилган.
Аниқланган қонунбузилиши ҳолатлари юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.