Тожикистон трансплантация маркази Ўзбекистондаги орган савдоси билан алоқадорлигини рад этди
Аввалроқ, ўзбекистонлик эр-хотин ижтимоий тармоқлар орқали донорларни жалб қилиши ва уларни трансплантация учун Тожикистонга юбориши ҳақида хабар берилган эди.
Ўзбекистонда инсон органлари савдоси билан шуғулланувчи жиноий гуруҳ фаолияти бўйича тергов олиб борилаётган бир пайтда, Тожикистон Миллий орган ва тўқималарни трансплантация қилиш илмий маркази (Истиқлол клиникаси) муассасанинг ноқонуний жарроҳлик амалиётлари билан алоқаси йўқлигини расман маълум қилди.
Аввалроқ, Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги ва Давлат хавфсизлик хизмати ижтимоий тармоқлар орқали донорларни жалб қилган ва уларни трансплантация учун Тожикистонга юборган жиноий гуруҳ фаолиятини тўхтатгани хабар қилинган эди. Тергов маълумотларига кўра, бу схема илгари судланган 37 ёшли эркак ва унинг рафиқаси томонидан ташкил этилган. Улар ёрдам ва хайрияга чақирувчи видеолар орқали молиявий қийинчиликда бўлган шахсларни нишонга олиб, уларнинг органларини сотишни таклиф қилган.
Марказ директори Саидмаҳмуд Исмоилзода Asia-Plus нашрига берган баёнотида муассасанинг фаолияти миллий қонунчилик ва халқаро биоэтика стандартларига мувофиқ ташкил этилишини таъкидлади. Ҳар бир трансплантация жараёни бир нечта босқичли текширишни ўз ичига олади: донор ва қабул қилувчининг оилавий муносабатлари, расмий ҳужжатлар орқали тасдиқланади, тиббий кўрикдан ташқари психологик баҳолашдан ўтказилади ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги мустақил ахлоқ комиссияси томонидан якуний рухсат берилади.
Марказ барча босқичларни расмий баённомаларда қайд этишни, шунингдек, ноқонуний жараёнлар эҳтимолини йўқ қилишни кафолатлайди.