Gruziyada hibsga olingan Saakashvili ochlik eʼlon qildi
Vataniga qaytganidan so‘ng hibsga olingan Gruziya sobiq prezidenti Mixail Saakashvili ochlik eʼlon qildi. U Ukraina konsuli bilan uchrashishni talab qilmoqda. Bu haqda Gruziya ombudsmani Nino Lomjariya sobiq prezident bilan uchrashuvdan keyin maʼlum qildi.
“Men kirganimda, u (Saakashvili) shifokor oldida edi va tibbiy ko‘rikdan o‘tayotgandi. Keyin bizga kamerada muloqot qilish imkoniyati berildi. Mixail Saakashvili ochlik eʼlon qilishini aytdi”, — degan Lomjariya.
U Saakashvili o‘zini siyosiy mahbus deb hisoblayotganini qo‘shimcha qilgan.
Eslatib o‘tamiz, Gruziya sobiq prezidenti Mixail Saakashvili kecha, 1-oktabr kuni vataniga qaytganida hibsga olindi.
Maʼlumot uchun, Mixail Saakashvili 2004-2013 yillarda Gruziya prezidenti bo‘lgan. Prezidentlik muddati tugashiga oz vaqt qolganida u mamlakatni tark etgan. Shundan so‘ng, unga nisbatan to‘rtta jinoiy ish ochilgan, ulardan ikkitasi bo‘yicha 2018-yilda sud hukmi chiqarilgan. Hukmga ko‘ra, Tbilisi shahar sudi Saakashvilini 2006-yilda Gruziya Birlashgan banki xodimi Sandro Girgvliani o‘limida sirtdan uch yilga va o‘sha yilning iyun oyida 2005-yilda deputat Valeriy Gelashvilining kaltaklanishi ishi bo‘yicha olti yilga ozodlikdan mahrum qilgan edi.
Bundan avvalroq Gruziya sobiq prezidenti Mixail Saakashvili qaytgani eʼlon qilgandi.