Xorijdan O‘zbekistonga qaytgan mehnat migrantlarining bandligini taʼminlash bo‘yicha qaror eʼlon qilindi
Bu bo‘yicha Prezident qarori loyihasi jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etildi
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi «Xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirib O‘zbekistonga qaytib kelgan fuqarolarni ish bilan bandligini taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi prezident qarori loyihasini jamoatchilik muhokamasi uchun eʼlon qilindi.
Xabarga ko‘ra, har bir tuman va shahar aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari huzurida Reintegratsiya markazi tashkil etiladi. Hujjat qabul qilingan kundan boshlab bir oy ichida Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari markazlar faoliyatini yo‘lga qo‘yadi.
Reintegratsiya markaziga 2022 yil yakuniga qadar qaytib kelgan mehnat migrantlari safidan vaqtinchalik asosda bir nafardan yordamchi biriktiriladi, ularning ish haqlari Jamoat ishlari jamg‘armasi hisobidan to‘lanadi.
Qaror loyihasidan ko‘zlangan maqsad xorijdan qaytib kelgan mehnat migrantlarini tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, shu jumladan, ularga o‘z biznesini tashkil etishda subsidiya va imtiyozli kreditlar ajratilishiga ko‘maklashishdir.