Ehtiyot bo‘ling, siz metrodasiz
Toshkent metropoliteni qachongacha uzr bilan kifoyalanadi?
Metro, ishonch, xavfsizlik. Har bir yo‘lovchi metroda mana shu sifatlar mujassam deya undan foydalanadi. Ammo so‘nggi paytlarda metroda yurishga ham odam qo‘rqib qoldi. Kuzatilayotgan nosozliklarni keti uzilmayapti. Yozda vagonlar qizib, goho yonib ketadi, yog‘ingarchilik kuzatilsa, suv toshadi.  Xullas, yer ostida voqealar rivoji qizg‘in: vagonlar tez-tez “charchab qolishi”dan tashqari, yo‘lovchilar sumkasidan “bomba” ham chiqib turadi.
7-noyabr kuni Toshkent metropolitenining “Chilonzor” yo‘nalishida poyezd nosozlik sabab yanato‘xtabqoldi. Bu haqda “Toshkentmetropoliteni” DUK ma’lum qildi. Soat 19:10 da “Chilonzor” yo‘nalishi Sergeli yo‘lining 5-bekatida poyezd harakat yo‘lida texnik nosozlik holati kuzatilgan, buning natijasida bekatda bo‘lgan 17-sonli harakat tarkibi harakatlana olmagan hamda ushbu yo‘lda yo‘lovchilar va harakat xavfsizligini ta’minlash maqsadida harakat vaqtinchalik to‘xtatilgan.
Bundan tashqari, 16- va 22-avgust, 25-sentyabr, 23- hamda 27-oktyabr kunlari ham metrodagi poyezdlar harakat tarkibida texnik nosozlik holati kuzatilgan.
Har safar metro bilan bog‘liq ko‘ngilsizliklar bo‘yicha rasmiy munosabat bildirarkan, “Toshkent metropoliteni” DUK yoki “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ yuzaga kelgan noqulaylik uchun yo‘lovchilardan uzr so‘rash bilan kifoyalanadi. Hatto hech qanday uzr so‘ralmaydigan kezlar ham uchraydi. Ammo bu muammoning yechimi bo‘lolmaydi. Yo‘lovchilar uzrlarni qabul qilaverib charchadi. Ularga texnik nosozliklardan xoli, xavfsiz va ishonchli yo‘l tarmog‘i kerak.
Odatda, metroda yuz beradigan favqulodda holatlar “texnik-nosozlik ro‘y bergani” bilan izohlanadi. Nariborsa, hodisa yuzasidan xizmat tekshiruvi tayinlangani,vaziyatga oydinlik kiritish uchun ishchi guruh tashkil etilgani aytiladi. Biroq xabarlar unut bo‘lgach, “texnik-nosozlik”ka nima sabab bo‘lgani, kelgusida bunday voqealar takrorlanmasligi uchun qanday ishlar qilinishi (qilinayotgani) haqida deyarli rasmiy ma’lumot berilmaydi. Menimcha, xabarning “shapkasi”ni o‘zgartirish vaqti keldi.