Urushning tugashi, Putinning tugashidir — Garri Kasparov
Siyosatchi va sobiq jahon chempioning urush haqidagi fikrlarini ochiqladi.
BILD muxolifatchi siyosatchi va shaxmat bo'yicha sobiq jahon chempioni Garri Kasparov bilan suhbatlashdi.
Suhbatdan asosiy parchalar:
Putinning Ukrainani toʻrt kun ichida bosib olish rejasi haqida:
“24-fevral kuni Putinning hisob-kitoblari uning Gʻarb bilan 20 yildan ortiq tajribasiga asoslangan edi: u oʻz maqsadlariga erisha oladi va uning yoʻliga hech kim toʻsqinlik qilmaydi.  Bu xatoni bir paytlar hamma narsani qila olishiga ishongan barcha diktatorlar qilgan”, deydi Kasparov.
Uning fikricha, Ukrainaning o'zini himoya qilishga tayyorligi haqida nafaqat Putin, balki G'arb ekspertlari ham adashgan.
“Putin Kiyevni to‘rt kun ichida egallab olmoqchi edi. Ammo bu xato edi. Markaziy razvedka boshqarmasi ham buni kutgandi. Yevropada ham urush bunchalik uzoq davom etishiga va Ukraina qarshi hujumga kirisha olishiga hech kim ishonmasdi”.
Putin nima uchun urushni to‘xtata olmasligi haqida:
“Putinning ortga yo‘li yo‘q. Uning kuchi urushning davom etishiga tayanadi. Urushning tugashi uning ham tugashidir. Menimcha, u buni juda yaxshi tushunadi va shu sababli oxirigacha kurashadi, chunki muqobil variant uning siyosiy va biologik o'limdir ",— deydi Kasparov.
Rossiyaliklarni Kreml rejimiga qarshi turishga nima majbur qilishi mumkinligi haqida:
“Ruslar parallel dunyoda yashaydi. 1943-44 yillardagi Germaniya kabi. Jamiyat shunday holatdaki, faqat qattiq harbiy mag‘lubiyat odamlarni haqiqatga qaytarishi mumkin. Ukrainani Putin qo‘shinlaridan tozalash hamda imperiya va diktatura davri o‘tganini anglashning o‘zi kifoya. Boshqa yo‘l yo‘q”.
G‘arbning xatolari haqida:
“Muammo shundaki, G‘arb hamisha voqealar rivojidan biroz orqada qoladi. Eslatib o'tamiz: boshida tanklar, jangchilar va boshqa samarali qurol tizimlarini yetkazib berish juda uzoq davom etishi aytilgan edi, chunki askarlar birinchi navbatda o'qitilishi kerak. Ular urush bunchalik uzoq davom etadi deb o'ylamagan edilar. Agar 2022-yil mart-aprel oylarida vaziyatni real baholash imkoni bo'lganida, urush davom etishi aniq bo'lardi. Va ukrainalik tankchilar va uchuvchilarni tayyorlash oqilona bo'lar edi. Ammo o'sha paytda diplomatik yechimlar haqida ko'plab illyuziyalar bor edi. G'arb Ukraina yutqazmasligi kerak, Rossiya esa g'alaba qozonmasligi kerak degan shiordan Ukraina g'alaba qozonishi kerak degan formulaga sekin-asta o'tmoqda”.