Rossiya IIV Putinni hibsga olishga order bergan prokurorni qidiruvga berdi
U qaysi modda bilan qidirilayotgani aytilmagan.
Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi mart oyida Rossiya prezidenti Vladimir Putinni hibsga olishga order bergan Gaagadagi Xalqaro jinoyat sudi prokurori Karim Xonni qidiruvga berdi. Qidiruvdagi shaxslarning idoraviy ma’lumotlar bazasi 53 yoshli Xonning Edinburgda (Shotlandiya) tug‘ilganligini ko‘rsatadi. U qaysi modda bilan qidirilayotgani aytilmagan.
Mart oyida Rossiya prezidenti Vladimir Putinni hibsga olishga order bergan Gaagadagi Xalqaro jinoyat sudi prokurori Karim Xon Rossiyada qidiruvga berilgani haqida Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlar bazasidan ma’lum bo‘ldi.
Prokuror Rossiya Jinoyat kodeksining tegishli moddasi bo‘yicha qidiruvga berilgan. Jinoyat kartasida Xonning Edinburgda tug‘ilganligi, u 53 yoshda ekanligi ko‘rsatilgan. Biroq qaysi modda bilan qidirilayotgani ma’lum qilinmagan. Shuningdek, unda Xalqaro jinoyat sudi prokurorining o‘ziga xos xususiyatlari ko‘rsatilmagan.
Qayd etish mumkin, 17-mart kuni XJSning tergov palatasi Putin va Rossiya bolalar ombudsmani Mariya Lvova-Belovani hibsga olishga order berdi. Sud hisobotida qayd etilishicha, Putin va Belova Ukrainaning bosib olingan hududlaridan aholini (bolalar) Rossiya Federatsiyasiga noqonuniy deportatsiya qilishda aybdor.
Moskva XJS qarorlari va faoliyatini tan olmaydi. Rossiya Federatsiyasi Prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov jinoiy sud qarorini “qabul qilib bo‘lmas” deb atagan.