Mirziyoyev: Оldimizda turgan davr O‘zbekiston uchun ulkan o‘zgarishlar davri bo‘ladi
Bu haqda Shavkat Mirziyoyev inauguratsiya davomida maʼlum qildi.
Prezident xalqning yuksak ishonchi deputat va senatorlar, vazir va hokimlar, davlat va nodavlat tashkilotlari rahbarlaridan avvalgidan ikki-uch karra ko‘proq g‘ayrat va shijoat bilan ishlashni talab etishini aytdi.
Oldimizda turgan davr O‘zbekiston uchun siyosiy, iqtisodiy- ijtimoiy, madaniy-gumanitar sohalarda tub burilish va ulkan o‘zgarishlar davri bo‘ladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev inauguratsiya davomida maʼulm qildi, deb yozmoqda davlat rahbari matubot kotibi.
Prezident xalqning yuksak ishonchi deputat va senatorlar, vazir va hokimlar, davlat va nodavlat tashkilotlari rahbarlaridan, har bir fuqarodan belni yana-da mahkam bog‘lab, avvalgidan ikki-uch karra ko‘proq g‘ayrat va shijoat bilan ishlashni talab etishini taʼkidladi.
"Oldimizda turgan davr O‘zbekiston uchun siyosiy, iqtisodiy- ijtimoiy, madaniy-gumanitar sohalarda tub burilish va ulkan o‘zgarishlar davri bo‘ladi. Kechagi natija, kechagi qarash va mezonlar endi tarix. Ular endi bizni qoniqtirmaydi. Yangi davr uchun yangi g‘oya va tashabbuslar kerak, yangi natijalar kerak. Shundagina u tom maʼnoda yangi davr bo‘ladi”, — dedi prezident.
Prezident qayd etishicha, bugun dunyo shiddat bilan, keskin o‘zgarib bormoqda. Jahon miqyosida bir tarixiy davr nihoyasiga yetmoqda. Ayni vaqtda oldindan tahlil qilib bo‘lmaydigan jarayonlardan iborat o‘ta murakkab yangi bir davr boshlanmoqda.
“Yer yuzining turli mintaqalarida davom etayotgan qurolli mojarolar global tinchlik va osoyishtalikka jiddiy putur yetkazmoqda. Bunday nizo va to‘qnashuvlar, shafqatsiz raqobat savdo va investitsiya oqimlarini, tovar va xizmatlar aylanishini izdan chiqarib, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi bo‘yicha yangi muammolar keltirib chiqarmoqda”, — deya qo‘shimcha qildi Mirziyoyev.
Taʼkidlanishicha, dunyo miqyosida iqlim o‘zgarishi, tabiiy boyliklar va suv resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani ham barqaror rivojlanishga kuchli salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda.
"Biz mana shunday og‘ir va tahlikali vaziyatda xalqimiz manfaatlariga javob beradigan yagona to‘g‘ri yo‘lni – samarali ichki va tashqi siyosat yo‘lini aniq belgilab olishimiz va uni qatʼiy amalga oshirishimiz lozim", – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maʼlumot uchun, ayni vaqtda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatining O‘zbekiston saylangan prezidentining lavozimiga kirishishiga bag‘ishlangan qo‘shma majlisi majlisi bo‘lib o‘tmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan AQSHga boradi
Tashrif doirasida davlat rahbari Vashington shahrida boʻlib oʻtadigan Tinchlik kengashining dastlabki yigʻilishida ishtirok etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Nishoni Pokiston” ordeni bilan taqdirlandi
Prezident Asif Ali Zardoriy Pokistonning oliy mukofotini davlat rahbariga tantanali ravishda topshirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Pokiston rahbarini O‘zbekistonga taklif qildi
Islomobodda Oʻzbekiston va Pokiston Prezidentlarining muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Pokiston o'rtasida savdo hajmini 2 milliard dollarga oshirish bo‘yicha bayonnoma imzolandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif Islomobodda qoʻshma biznes forumida ishtirok etdi.
Saida Mirziyoyeva Qozog‘iston Senati raisi bilan uchrashdi
Uchrashuvda parlamentlararo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Pokistonga joʻnab ketdi
Islomobodda oliy darajadagi muzokaralar va Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtadi.
Shavkat Mirziyoyev va Rajab Toyyib Erdo‘g‘on ishtirokida Hatayda “O‘zbekiston” turar joy majmuasi ochildi
300 dan ortiq to‘liq jihozlangan xonadonni o‘z ichiga olgan, 24 ta ko‘p qavatli uydan iborat zamonaviy turar joy majmuasi barcha zarur infratuzilma bilan barpo etildi.
Turkiya OAVlari Prezident Shavkat Mirziyoyevning rasmiy tashrifini yoritmoqda
Davlat rahbarining Turkiyaga tashrifi doirasida Istanbul va Xatay viloyatida muhim tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.