O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi bir qator soliqlardan ozod etildi
Assotsiatsiya klublari va uning hududiy bo‘linmalari 2026-yil 1-yanvargacha soliqlarni to‘lashdan ozod etiladi
Prezident tomonidan imzolangan qonun bilan Soliq kodeksining 483-moddasiga qo‘shimcha kiritildi.
Unga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvargacha O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, uning hududiy bo‘linmalari, “O‘zbekiston Professional futbol ligasi” jamoat birlashmasi, O‘zbekiston futbol hakamlari markazi va professional futbol klublari quyidagi soliqlarni to‘lashdan ozod etiladi:
• barcha turdagi soliqlarni (bundan ijtimoiy soliq mustasno);
• o‘zi jalb qilgan chet el mutaxassislari va futbolchilarining daromadlaridan to‘lanadigan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini;
• O‘zbekistonga olib kiriladigan, O‘zbekistonda o‘xshashi ishlab chiqarilmaydigan sport asbob-uskunalari va inventari, translyatsiya qilish uchun zarur bo‘lgan asbob-uskunalar, inventar va texnika, farmakologiya tovarlari, sport oziq-ovqatlari, futbol (futzal) maydonlari uchun sunʼiy o‘tlar, shokpad, granulalar, maxsus yelimlar va maxsus professional sport kiyim-boshlari, transport vositalari, shu jumladan maxsus transport vositalari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini.
Qayd etilishicha, qonun rasmiy eʼlon qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.