Qarzi bo‘lmagan 3600 ta xonadonga soliq qarzdorligi hisoblandimi?
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentdagi ayrim xonadonlarga avval mavjud bo‘lmagan soliq qarzdorligi hisoblangani haqida xabarlar tarqaldi. Holat Soliq qo‘mitasi rasmiy munosabat bildirdi.
Qayd etilishicha, ko‘chmas mulk obyektlariga mol-mulk va yer soliqlari kadastr idoralari ma’lumotlari asosida hisoblanadi. Toshkent shahar hokimining 2023-yil 3-martdagi qarori bilan zona chegaralari qayta tasdiqlangan. Shundan so‘ng Yuksalish ko‘chasi hududi 5-zonadan 4-zonaga o‘tkazilib, tegishli ma’lumotlar soliq organlariga taqdim etilgan.
Shu asosda ko‘chmas mulk obyektlarining yer solig‘i 2023-yildan 4-zona uchun belgilangan stavkalar bo‘yicha qayta hisob-kitob qilingan.
Ma’lum qilinishicha, Yangihayot tumanining Xushnud mahallasidagi jami 144 ta ko‘chmas mulk obyektiga soliqlar qayta hisoblangan.
Shuningdek, 937-sonli Qonun ijrosini ta’minlash doirasidagi xatlov natijalariga ko‘ra, soliq organlariga har oyda o‘rtacha 50 mingga yaqin obyekt bo‘yicha ma’lumot kelib tushmoqda. Shu sababli qayta hisob-kitoblar amalga oshirilishi tabiiy jarayon ekani ta’kidlangan.
Rasmiy munosabatda qayta hisob-kitoblar amaldagi soliq qonunchiligi talablari asosida amalga oshirilgani qayd etilgan. To‘lanadigan soliqlar mahalliy budjetlarga yo‘naltirilib, aholini ijtimoiy himoya qilish, infratuzilmani rivojlantirish va hududlarni obodonlashtirishga xizmat qilishi bildirilgan.
"Madaniyatchilar nima qilsa hamma ergashadi-ku, daraxt ekishni moda qilishsin" — Rasul Kusherboyev
Rasul Kusherboyev daraxt ekishni tug‘ilgan kun va farzandli bo‘lish kabi muhim sanalar bilan bog‘lab, uni yaxshi an’anaga aylantirishni taklif qildi.
Andijonda qizlarni Turkiyaga fohishalikka olib ketishga uringan ayollar ushlandi
Ular qizlarni yuqori maoshli ish taklifi bilan aldab, Turkiyaga olib ketmoqchi bo‘lgan.
O‘zbekistonda “Bozor nazorati to‘g‘risida”gi qonun ma’qullandi
Xavfli va sifatsiz nooziq-ovqat mahsulotlarini aniqlash hamda muomaladan chiqarishning yangi mexanizmi joriy etiladi.
“Diniy ekstremizm” atamasi “ekstremizm” tushunchasiga almashtiriladi
O‘zbekistonda ekstremistik tashkilotlarda ishtirok etish, ularni tuzish va rahbarlik qilish uchun javobgarlik tabaqalashtiriladi.
Qashqadaryoda 856 nafar talabaning kontrakti to'lab beriladi
Ushbu maqsad uchun jami 3,78 milliard so‘m mablag‘ ajratildi.
Navoiyda 340 mln so‘mlik oltin savdosiga chek qo‘yildi
212,9 gramm oltinni sotmoqchi bo‘lgan shaxslar xaridordan 20 ming AQSH dollari va 100 mln so‘m olayotganida qo‘lga olindi.
Qashqadaryoda haydovchi YPX mashinasini urib, qochishga urindi
Haydovchi ikki chorrahada YPX xodimlarining to‘xtash ishorasiga bo‘ysunmay, harakatini davom ettirgan.

У 3600 домохозяйств, не имеющих задолженности, была начислена налоговая задолженность?
В социальных сетях распространились сообщения о том, что некоторым домохозяйствам в Ташкенте была начислена ранее не существовавшая налоговая задолженность. Ситуацию официально прокомментировал Налоговый комитет.
Отмечается, что налоги на имущество и землю по объектам недвижимости рассчитываются на основании данных кадастровых органов. Решением хокима города Ташкента от 3 марта 2023 года границы зон были переутверждены. После этого территория улицы Юксалиш была переведена из 5-й зоны в 4-ю, и соответствующие данные были представлены налоговым органам.
На этом основании земельный налог по объектам недвижимости был пересчитан с 2023 года по ставкам, установленным для 4-й зоны.
Сообщается, что налоги были пересчитаны в общей сложности по 144 объектам недвижимости в махалле Хушнуд Янгихаётского района.
Кроме того, по результатам инвентаризации в рамках исполнения Закона № 937, в налоговые органы ежемесячно поступают сведения примерно по 50 тысячам объектов. В связи с этим подчеркивается, что проведение перерасчетов является естественным процессом.
В официальном заявлении отмечается, что перерасчеты были произведены в соответствии с требованиями действующего налогового законодательства. Уплачиваемые налоги направляются в местные бюджеты и служат социальной защите населения, развитию инфраструктуры и благоустройству территорий.