Хориждан Ўзбекистонга қайтган меҳнат мигрантларининг бандлигини таъминлаш бўйича қарор эълон қилинди
Бу бўйича Президент қарори лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун тақдим этилди
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги «Хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошириб Ўзбекистонга қайтиб келган фуқароларни иш билан бандлигини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги президент қарори лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди.
Хабарга кўра, ҳар бир туман ва шаҳар аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари ҳузурида Реинтеграция маркази ташкил этилади. Ҳужжат қабул қилинган кундан бошлаб бир ой ичида Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари марказлар фаолиятини йўлга қўяди.
Реинтеграция марказига 2022 йил якунига қадар қайтиб келган меҳнат мигрантлари сафидан вақтинчалик асосда бир нафардан ёрдамчи бириктирилади, уларнинг иш ҳақлари Жамоат ишлари жамғармаси ҳисобидан тўланади.
Қарор лойиҳасидан кўзланган мақсад хориждан қайтиб келган меҳнат мигрантларини тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, шу жумладан, уларга ўз бизнесини ташкил этишда субсидия ва имтиёзли кредитлар ажратилишига кўмаклашишдир.