“Бугун Ўзбекистон “Сиёсатда аёллар” рейтингида муваффақиятга эришган давлатлар қаторида”
Президент аёл парламент раҳбарлари саммити иштирокчиларига мурожаат қилди.
“Парламент етакчилиги: барқарорлик ва фаровонликни янада самарали таъминлашда хавф-хатарларни баҳолаш” мавзусида бўлиб ўтаётган саммитда дунёнинг кўплаб мамлакатлари ва нуфузли халқаро ташкилотлардан 120 га яқин вакиллар иштирок этмоқда.
Шавкат Мирзиёев бугун, 8 сентябрь куни Тошкентда бошланган 14 аёл парламент раҳбарлари саммити иштирокчиларга мурожаат қилди.
“Миллий парламентлар раҳбарлари учрашуви Ўзбекистонда илк бор бўлиб ўтмоқда. Биз буни мамлакатимизда амалга оширилаётган ортга қайтмас демократик ислоҳотларнинг, жумладан парламентчилик ва гендер сиёсати соҳаларида, тан олиниши деб биламиз.
2005 йилдан буён ташкил этиб келинаётган ушбу парламентлараро саммит ҳамкорликнинг муҳим платформасига айланди ва демократик жараёнларнинг ҳамда фуқаро жамиятининг ривожланишига жиддий ҳисса қўшмоқда.
Бугунги форум кун тартиби ҳам долзарб мавзуларга бағишланган бўлиб у жамият ва сиёсатда аёллар ўрни ошиб бораётгани, миллий ва халқаро даражадаги муҳим жараёнларда аёллар иштирокига бағишланади.
Биз Ўзбекистонда ишончимиз комилки, гендер тенглик бу - жамият ва демократик жараёнларнинг ривожланишининг муҳим элементи эканига ишонамиз. Шундан келиб чиққан ҳолда мамлакатда аёлларнинг жамият ва давлат бошқарувида кенг ва фаол иштирокини таъминлаш, уларнинг салоҳотяларни намоён қилиш учун республикада барча шароитларни ярамоқдамиз.
Фақат сўнгги бир неча йиллар ичида Ўзбекистонда аёллар ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган 40дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Бунинг натижасида давлат бошқарув тизимида аёллар сони ошиб бормоқда. Бугун бизнинг парламентимизда аёллар улуши учдан бирни ташкил қилади. Шунингдек Ўзбекистон “Сиёсатда аёллар” рейтингида ўз ўрнини мустаҳкамлаб, ушбу соҳада муваффақиятга эришган давлатлар қаторига қўшилди», – дейилади мурожаатда.