InfinBank хакерлар ҳужумига учради
3−5 сентябрь кунлари бир гуруҳ шахслар InfinBank`дан ўзларининг жиноий шерикларининг номига очилган Visa пластик карталарига пул ўтказиб, ўзлаштирган.
Бу хақда банк матбуот хизмати расмий муносабат билдирди.
«Маблағларнинг бир қисми ундирилди ва қолган қисмини ундириш ҳаракатлари амалга оширилмоқда», — дея маълум қилди банк матбуот хизмати.
Унга кўра, номаълум шахслар хорижда жойлашган фиктив мерчант хизматларидан InfinBank`да ўзларининг жиноий шерикларининг номига очилган Visa пластик карталарига валюта маблағларини ўтказишга уринган. Улар пулларни шу куннинг ўзида банкомат тизимларида нақдлаштириш, бошқа банкларнинг мобил иловалари, Humo ва Uzcard тизимида очилган карталар воситасида ўзлаштирган.
Ҳозирда жиноий гуруҳнинг аъзолари аниқланган. Гумонланувчилар қўлга олинган. Ички ишлар органлари билан ҳамкорликда суриштирув ва тергов ҳаракатлари кетяпти.