Ўзбекистонда ҚҚС 12 фоизга пасайтирилмоқда
Президент 2023 йилги солиқ сиёсатини тасдиқлади.
Ўзбекистонда қўшилган қиймат солиғи ставкаси 15 фоиздан 12 фоизга пасайтирилмоқда. Президент 2023 йилги солиқ сиёсатини тасдиқлади.
Маълум қилинишича, айланмадан олинадиган солиқни унификация қилиш орқали ягона 4 фоизлик ставка ўрнатилиб, мавжуд пасайтирилган ставкаларни сақлаб қолиш таклиф қилинмоқда.
Шу билан бирга, айланмадан олинадиган солиқ тўловчиларга товар айланмаси 500 млн сўмгача бўлганда йилига 20 млн сўм, 500 млн сўмдан юқори бўлганда 30 млн сўм миқдорида қатъий белгиланган солиқни ҳар ойда тенг улушларда тўлашни танлаш ҳуқуқи берилмоқда.
Товар айланмаси 1 млрд сўмдан ошган кичик бизнес тоифасига кирувчи тадбиркорлар учун 1 йил давомида фойда солиғи ставкасини 2 бараварга пасайтирилади.
Кичик бизнесдан ўрта бизнес тоифасига ўтган тадбиркорлар учун 2 йил давомида фойда солиғи ставкасини 2 бараварга пасайтирилади.
Жисмоний шахслар ўз даромадларини ипотека кредитларини қоплашга йўналтирганда солиққа тортилмайдиган даромадлар миқдори амалдаги йиллик 15 млн сўмдан 73,6 млн сўмгача оширилади.
2023 йилнинг 1 апрелидан бошлаб жисмоний шахсларнинг ҳаётини узоқ муддатга суғурталаш ҳақини тўлашга йўналтириладиган жисмоний шахсларнинг даромадлари қисмида жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи бўйича имтиёзлар бекор қилинмоқда.
Экспорт қилишдан олинган даромадлар ҳажмининг улушидан қатъи назар, экспорт қилинган товарлар (хизматлар) қисмига нисбатан фойда солиғи ва айланмадан олинадиган солиқ солинмаслиги белгиланмоқда.
Жисмоний шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи, cув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер солиғининг базавий ставкалари ўртача 10 фоизга индексация қилинмоқда.
Қатъий белгиланган миқдорларда солиқни тўловчи жисмоний шахслар учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ставкаси 10 фоизга индексация қилинмоқда.
2023 йил 1 февралдан бошлаб алкоголь, тамаки, бензин, дизель ва газни сотишда акциз солиғи ставкаси 10 фоизга индексация қилинади.
Алкоголь ва тамаки маҳсулотлари импорти учун ставкани 5 фоизга пасайтириш таклиф қилинмоқда.
Нотурар кўчмас мулк объектига эга жисмоний шахслар сув солиғини якка тартибдаги тадбиркорлар каби тўлашга ўтказилади.
Тадбиркорларни ҚҚСни тўлашга ўтказиш товар айланмаси 1 млрд сўмдан ошган санадан бошлаб амалга оширилиши белгиланмоқда. Амалда ушбу чегаравий сумма ошган ойдан кейинги ойнинг 1-санасидан ўтади.