Тошкентда Ўзбекистон-Озарбайжон Ҳудудлараро форуми бўлиб ўтди
Унда 11 та савдо-иқтисодий ҳужжат имзоланди.
Жорий йилнинг 24 февраль куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Озарбайжон ҳудудлараро форуми бўлиб ўтди
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси томонидан инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов, ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Бахтиёр Саидов, Озарбайжон Республикаси томонидан иқтисодиёт вазири Микайил Жабборов делегацияларга раҳбарлик қилди. Форумда, шунингдек, икки мамлакат вазирлик ва идоралари, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, Савдо-саноат палаталари раҳбарлари, маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари ва ишбилармон доиралар вакиллари иштирок этди.
Делегациялар раҳбарлари ўз чиқишларида савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни чуқурлаштириш, талабга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва истиқболли бозорларга олиб чиқиш мақсадида саноат кооперациясини кенгайтиришда катта салоҳият мавжудлигини қайд этдилар ҳамда Ўзбекистон ва Озарбайжон ишбилармон доиралари вакилларини фаол ва муваффақиятли ҳамкорликка чақирдилар. Шу билан бирга, икки давлат тегишли вазирликларининг қўшма лойиҳаларни амалга оширишда ҳар қандай зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрлиги таъкидланди.
Савдо алоқаларини кенгайтириш ва ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш мақсадида яқин келажакда икки мамлакат бозорларига талабга эга маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш, мунтазам савдо ва бизнес миссияларини ўтказиш, тадбиркорлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш учун платформалар яратиш режалаштирилгани маълум қилинди.
Сўзга чиққанлар ҳудудлараро ҳамкорлик доирасида янги лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга оширилиши режалаштирилган қўшма лойиҳа ва ташаббусларни ҳаётга татбиқ этиш муҳимлигини таъкидладилар. Йиғилиш давомида Бухоро ва Ланкарон, Хива ва Шуша, Қўқон ва Шеки, Самарқанд ва Ганжа шаҳарлари ўртасида қардошлик алоқаларини йўлга қўйиш юзасидан қатор муҳим ҳужжатлар, Тошкент ва Боку ўртасидаги ҳамкорлик бўйича “Йўл харитаси” имзоланди.
Тадбир доирасида иштирокчиларнинг Б2Г ва Б2Б форматидаги учрашувлари ҳамда Ўзбекистон-Озарбайжон ишбилармонлар кенгашининг 3-йиғилиши ташкил этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан АҚШга боради
Ташриф доирасида давлат раҳбари Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтадиган Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида иштирок этади.
Президент Шавкат Мирзиёев “Нишони Покистон” ордени билан тақдирланди
Президент Асиф Али Зардорий Покистоннинг олий мукофотини давлат раҳбарига тантанали равишда топширди.
Президент Шавкат Мирзиёев Покистон раҳбарини Ўзбекистонга таклиф қилди
Исломободда Ўзбекистон ва Покистон Президентларининг музокаралари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Покистон ўртасида савдо ҳажмини 2 миллиард долларга ошириш бўйича баённома имзоланди
Президент Шавкат Мирзиёев ва Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф Исломободда қўшма бизнес форумида иштирок этди.
Саида Мирзиёева Қозоғистон Сенати раиси билан учрашди
Учрашувда парламентлараро, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Покистонга жўнаб кетди
Исломободда олий даражадаги музокаралар ва Стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдоған иштирокида Ҳатайда “Ўзбекистон” турар жой мажмуаси очилди
300 дан ортиқ тўлиқ жиҳозланган хонандонни ўз ичига олган, 24 та кўп қаватли уйдан иборат замонавий турар жой мажмуаси барча зарур инфратузилма билан барпо этилди.
Туркия ОАВлари Президент Шавкат Мирзиёевнинг расмий ташрифини ёритмоқда
Давлат раҳбарининг Туркияга ташрифи доирасида Истанбул ва Хатай вилоятида муҳим тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.