Ўзбекистонда ҳаж мавсуми қачон бошланиши айтилди
Бу ҳақда Мусулмонлар идораси маълумот берди.
Ўзбекистонда ҳаж мавсуми 4 июндан бошланади. Бу ҳақда Ўзбекистон мусулмонлари идораси маълум қилди.
Қайд этилишича, Ўзбекистондан Саудия Арабистонига шу йил 4 июндан 19 июнга қадар ҳар куни 4 та авиақатнов амалга оширилади.
Ўтган йилларда зиёратчилар Республиканинг 7 та ҳудудий аэропортларидан кузатилган бўлса, бу йил 10 та ҳудудий аэропортлардан – Тошкент-Мадина, Бухоро-Мадина, Наманган-Мадина, Фарғона-Мадина, Самарқанд-Мадина, Қарши-Мадина, Термиз-Мадина Урганч-Мадина, Нукус-Мадина ва Навоий-Мадина йўналишлари бўйича зиёратчилар ҳаж сафарига кузатилади.
“Ҳаж” ва “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича Республика Жамоатчилик кенгаши томонидан “Ҳаж – 2023” мавсумига тайёргарлик ишларини турли йўналишларда амалга оширилмоқда. Жумладан, зиёратчиларни гуруҳларга ажратиш, элликбошилар бириктириш, уларнинг малакасини ошириш, шифокорлаш ажратиш, ошпазларни жалб этиш ишлари якунига етказилди. Саудия Арабистонида дастлабки ишчи гуруҳ мавсумга тайёргарликни олиб бормоқда.