«Ўзбекнефтгаз»га қарашли «заправка»лар тармоғи хусусийлаштирилмоқда
Давактив агентлиги «заправка»лар тармоғини хусусийлаштиришга консультант жалб этиш юзасидан танлов эълон қилди.
«UNG Petro» МЖЧнинг 100 фоизлик давлат улушини хусусийлаштириш жараёнлари бошланди. Давактив агентлиги мамлакатдаги энг йирик «заправка»лар тармоғини хусусийлаштиришга консультант жалб этиш юзасидан танлов эълон қилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ «Ўзбекнефтгаз» АЖ тасарруфидаги қарашли «UNG Petro» МЧЖнинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш бўйича консалтинг компаниясини жалб этиш юзасидан танлов эълон қилди.
«UNG Petro» ва бошқа давлат улуши мавжуд корхоналарни хусусийлаштириш президентнинг 2023 йил 24 мартдаги қарори билан белгиланганди.
Маълумот ўрнида, «UNG Petro» МЧЖ Ўзбекистондаги энг йирик ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғи бўлиб, у «UNG» миллий бренди остида нефть ва газ маҳсулотларини сотади. Корхонанинг чакана савдо тармоғига мамлакат бўйлаб жойлашган ёқилғи ва газ қуйиш шохобчалари киради.
Корхона мамлакатда савдо соҳасидаги энг йирик солиқ тўловчилардан бири ҳисобланади. 2023 йилнинг январь-февраль ойларида 568,8 миллиард сўм айланма билан 28,2 миллиард сўм солиқ тўлаган.
Консультант учун танловда иштирок этиш учун ҳужжатлар 11 июнь Тошкент вақти билан соат 18:00 га қадар қабул қилинади.