Ўзбекистонда ташкилот ва муассасалар 178,1 трлн сўмлик солиқ ва божхона имтиёзларидан фойдаланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Президент фармони асосида корхоналарнинг 2025 йил якуни бўйича солиқ ва божхона имтиёзларидан фойдаланиш ҳолатига оид маълумотларнинг очиқ эълон қилиниши таҳлил қилинди.
Маълумотларга кўра, ҳисобот даврида умумий қиймати 178,1 трлн сўмлик солиқ ва божхона имтиёзлари қўлланилган.
Хусусан, 143 205 та субъект солиқ имтиёзларидан фойдаланган бўлиб, уларнинг умумий ҳажми 119 трлн сўмни ташкил этган. Шундан 139 020 та юридик шахс томонидан 118,9 трлн сўм, 4 185 та якка тартибдаги тадбиркор томонидан эса 120,7 млрд сўм миқдорида имтиёзлардан фойдаланилган.
Шу билан бирга, 15 346 та ташкилот божхона имтиёзларидан фойдаланган бўлиб, уларнинг умумий қиймати 59,1 трлн сўмни ташкил этган.
Хусусан, давлат аҳамиятига молик лойиҳалар доирасида 12,6 трлн сўм, чет давлатлар ваколатхоналари ва дипломатик агентлари томонидан 345 млрд сўмлик имтиёзлар қўлланилган.
Бундан ташқари, 75 та хорижий юридик шахснинг Ўзбекистондаги доимий муассасалари томонидан 2,46 трлн сўмлик божхона имтиёзларидан фойдаланилгани қайд этилган.
Агентлик маълум қилишича, мазкур йўналишдаги маълумотларнинг белгиланган муддатларда очиқланиши доимий равишда мониторинг қилиб борилади.
Дунё чуқур қайта қуриш жараёнларини бошидан кечирмоқда — Президент Шавкат Мирзиёев
Президент Шавкат Мирзиёев Петербург халқаро иқтисодий форумининг ялпи йиғилишида нутқ сўзламоқда.
Тошкентда бир соатлик электр узилиши иқтисодиётга 3,5 млн доллар зарар етказиши мумкин
Айрим омиллар сабаб реал зарар бироз камроқ бўлиши, иккиламчи оқибатлар ҳисобга олинганда эса йўқотишлар каррасига ортиши эҳтимоли бор.
Май ойида сўм курси қандай ўзгарди?
Апрелдаги мустаҳкамланишдан сўнг миллий валюта май ойида долларга нисбатан қадрсизланди. Сўмнинг кунлик тебранувчанлиги эса сезиларли ошди.
Ўзбекистоннинг давлат қарзи 2026 йил I чоракда 47 млрд долларга етди
Мазкур миқдорнинг 85 фоизи ташқи, 15 фоизи ички қарз ҳиссасига тўғри келади.
Ўзбекистон илк бор халқаро IPО орқали 600 миллион доллардан ортиқ инвестиция жалб қилди
“Ўзбекистон Республикаси Миллий инвестиция жамғармаси” акциялари Лондон ва Тошкент фонд биржаларида оммавий савдога чиқарилди.

In Uzbekistan, organizations and institutions utilized 178.1 trillion soums worth of tax and customs benefits.
143,205 entities have used tax benefits, and 15,346 organizations have used customs benefits.
The Anti-Corruption Agency analyzed the public disclosure of information on the use of tax and customs benefits by enterprises for the year 2025, based on a Presidential decree.
According to the data, during the reporting period, tax and customs benefits totaling 178.1 trillion soums were applied.
Specifically, 143,205 entities used tax benefits, with a total volume of 119 trillion soums. Of this, 139,020 legal entities utilized 118.9 trillion soums, and 4,185 individual entrepreneurs used 120.7 billion soums in benefits.
At the same time, 15,346 organizations used customs benefits, with a total value of 59.1 trillion soums.
In particular, benefits worth 12.6 trillion soums were applied within the framework of projects of national importance, and 345 billion soums by foreign state missions and diplomatic agents.
Furthermore, it was noted that permanent establishments of 75 foreign legal entities in Uzbekistan used customs benefits worth 2.46 trillion soums.
The Agency reported that the timely disclosure of information in this area will be continuously monitored.
The world is undergoing deep restructuring processes — President Shavkat Mirziyoyev
The President is delivering a speech at the plenary session of the St. Petersburg International Economic Forum.
A one-hour power outage in Tashkent could cause $3.5 million in economic damage.
Due to certain factors, the actual damage may be slightly less, but when secondary consequences are taken into account, the losses could multiply.
Uzbekistan's state debt reached 47 billion dollars in the first quarter of 2026.
85 percent of this amount accounts for external debt, and 15 percent for internal debt.
Kazakhstan's Eurasian Bank suffered billions in losses following its exit from Uzbekistan.
The loss occurred as a result of the depreciation of investments.
Uzbekistan will attract $53 billion in foreign investment in 2026.
The President stated that investment quality must be the main criterion for all leaders.
In Bukhara, 1.8 trillion soums of financial turnover in the housing sector were concealed.
Shavkat Mirziyoyev critically discussed the issues of combating the shadow economy in the country.
In Uzbekistan, the amount of money sent by migrants increased by $433 million.
Additionally, during the reporting period, foreign currency funds amounting to $604 million were transferred out of the country.