Ўзбекистонда ташкилот ва муассасалар 178,1 трлн сўмлик солиқ ва божхона имтиёзларидан фойдаланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Президент фармони асосида корхоналарнинг 2025 йил якуни бўйича солиқ ва божхона имтиёзларидан фойдаланиш ҳолатига оид маълумотларнинг очиқ эълон қилиниши таҳлил қилинди.
Маълумотларга кўра, ҳисобот даврида умумий қиймати 178,1 трлн сўмлик солиқ ва божхона имтиёзлари қўлланилган.
Хусусан, 143 205 та субъект солиқ имтиёзларидан фойдаланган бўлиб, уларнинг умумий ҳажми 119 трлн сўмни ташкил этган. Шундан 139 020 та юридик шахс томонидан 118,9 трлн сўм, 4 185 та якка тартибдаги тадбиркор томонидан эса 120,7 млрд сўм миқдорида имтиёзлардан фойдаланилган.
Шу билан бирга, 15 346 та ташкилот божхона имтиёзларидан фойдаланган бўлиб, уларнинг умумий қиймати 59,1 трлн сўмни ташкил этган.
Хусусан, давлат аҳамиятига молик лойиҳалар доирасида 12,6 трлн сўм, чет давлатлар ваколатхоналари ва дипломатик агентлари томонидан 345 млрд сўмлик имтиёзлар қўлланилган.
Бундан ташқари, 75 та хорижий юридик шахснинг Ўзбекистондаги доимий муассасалари томонидан 2,46 трлн сўмлик божхона имтиёзларидан фойдаланилгани қайд этилган.
Агентлик маълум қилишича, мазкур йўналишдаги маълумотларнинг белгиланган муддатларда очиқланиши доимий равишда мониторинг қилиб борилади.
Дунё чуқур қайта қуриш жараёнларини бошидан кечирмоқда — Президент Шавкат Мирзиёев
Президент Шавкат Мирзиёев Петербург халқаро иқтисодий форумининг ялпи йиғилишида нутқ сўзламоқда.
Тошкентда бир соатлик электр узилиши иқтисодиётга 3,5 млн доллар зарар етказиши мумкин
Айрим омиллар сабаб реал зарар бироз камроқ бўлиши, иккиламчи оқибатлар ҳисобга олинганда эса йўқотишлар каррасига ортиши эҳтимоли бор.
Май ойида сўм курси қандай ўзгарди?
Апрелдаги мустаҳкамланишдан сўнг миллий валюта май ойида долларга нисбатан қадрсизланди. Сўмнинг кунлик тебранувчанлиги эса сезиларли ошди.
Ўзбекистоннинг давлат қарзи 2026 йил I чоракда 47 млрд долларга етди
Мазкур миқдорнинг 85 фоизи ташқи, 15 фоизи ички қарз ҳиссасига тўғри келади.
Ўзбекистон илк бор халқаро IPО орқали 600 миллион доллардан ортиқ инвестиция жалб қилди
“Ўзбекистон Республикаси Миллий инвестиция жамғармаси” акциялари Лондон ва Тошкент фонд биржаларида оммавий савдога чиқарилди.

В Узбекистане организации и учреждения воспользовались налоговыми и таможенными льготами на сумму 178,1 трлн сумов
143 205 субъектов воспользовались налоговыми льготами, 15 346 организаций — таможенными льготами.
Агентством по борьбе с коррупцией на основе указа Президента проанализировано открытое опубликование информации об использовании налоговых и таможенных льгот предприятиями по итогам 2025 года.
Согласно данным, в отчетном периоде были применены налоговые и таможенные льготы на общую сумму 178,1 трлн сумов.
В частности, налоговыми льготами воспользовались 143 205 субъектов, общий объем которых составил 119 трлн сумов. Из них 139 020 юридических лиц использовали льготы на сумму 118,9 трлн сумов, а 4 185 индивидуальных предпринимателей — на сумму 120,7 млрд сумов.
В то же время таможенными льготами воспользовались 15 346 организаций, общая стоимость которых составила 59,1 трлн сумов.
В частности, в рамках проектов государственной важности были применены льготы на сумму 12,6 трлн сумов, а представительствами и дипломатическими агентами иностранных государств — на сумму 345 млрд сумов.
Кроме того, отмечено, что постоянными учреждениями 75 иностранных юридических лиц в Узбекистане были использованы таможенные льготы на сумму 2,46 трлн сумов.
Агентство сообщает, что будет постоянно проводиться мониторинг своевременного раскрытия информации в данном направлении в установленные сроки.
Мир переживает глубокие процессы перестройки — Президент Шавкат Мирзиёев
Президент выступает с речью на пленарном заседании Петербургского международного экономического форума.
В Ташкенте часовое отключение электроэнергии может нанести экономике ущерб в размере 3,5 млн долларов.
Из-за некоторых факторов реальный ущерб может быть несколько меньше, однако при учете вторичных последствий потери могут возрасти многократно.
Государственный долг Узбекистана в I квартале 2026 года достиг 47 млрд долларов.
Данная сумма на 85 процентов состоит из внешнего долга и на 15 процентов — из внутреннего долга.
Евразийский банк Казахстана понес миллиардные убытки после ухода из Узбекистана.
Убыток возник в результате обесценивания инвестиций.
В Узбекистан в 2026 году будет привлечено 53 миллиарда долларов иностранных инвестиций.
Президент заявил, что качество инвестиций должно быть основным критерием для всех руководителей.
В Бухаре скрыт денежный оборот в сфере жилья на сумму 1,8 триллиона сумов.
Шавкат Мирзиёев критически обсудил вопросы борьбы с теневой экономикой в стране.
В Узбекистане объем денежных переводов от мигрантов увеличился на 433 миллиона долларов.
Кроме того, в отчетном периоде из страны было вывезено валютных средств на сумму 604 миллиона долларов.