Қорақалпоғистонда мактабга бориб-келиш учун автобус қатнови йўлга қўйилди
Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев сайловолди дастурида маълум қилди.
Ўқувчиларни мактабга бориб-келиши учун автобус қатнови биринчи бўлиб Қорақалпоғистонда йўлга қўйилади. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев қорақалпоғистонлик сайловчилар билан учрашувда маълум қилди.
Маълум қилинишича, Қорақалпоғистонда 160 та янги боғча қурилиши ва таъмирланади, 2 мингта хусусий боғча ташкил қилинади.
“Биз келгуси етти йилда қўшимча 100 минг янги ўқувчи ўрни яратамиз.  Бунда, 30 та янги мактаб ва 150 та мактаб учун қўшимча бино қурилади, 350 таси таъмирланади.
Ихтисослашган мактаблар сони эса 2 карра оширилиб, 32 тага етказилади. Натижада Қорақалпоғистондаги мактабларда 30-35 нафардан ортиқ бола ўқийдиган синфлар умуман бўлмайди.
Биз 1-4-синф ўқувчиларига бепул овқат беришни Қорақалпоғистондан бошлаган эдик. Энди, олис ва чекка овуллардаги болажонларимизнинг мактабга бориши учун автобус қатновини ҳам, биринчи бўлиб шу заминдан бошлаймиз”, — деб таъкидлади номзод.