Ўзбекистонда картошка нархи пасайишда давом этмоқда
Бозорларда картошканинг биринчи партиялари пайдо бўлган пайтда нархлар кескин тушиб кетган
Ўзбекистонда 2023 йил май ойининг учинчи ўн кунлигидан бошлаб янги картошканинг ўртача улгуржи нархи ўтган йилги даражадан пастга тушди ва сўнгги бир ярим ой давомида ўтган йилнинг шу давридаги кўрсаткичдан ўртача 30 фоизга паст бўлди, дейди EastFruit таҳлилчилари.
Жорий мавсумда янги картошканинг биринчи йирик партиялари Ўзбекистон пойтахти улгуржи бозорларида фақат апрель ойининг биринчи ўн кунлигида — 2022 йилга нисбатан қарийб уч ҳафта кечроқ пайдо бўлганига қарамай, динамикада барқарор пасайиш тенденцияси шаклланди.
Агар ўтган йили янги ҳосил бўлган картошка нархининг пасайиши апрель ойининг охирида тўхтаган бўлса, жорий йилда ушбу маҳсулотларнинг улгуржи нархлари пасайишда давом этмоқда.
Бозорларда картошканинг биринчи улгуржи партиялари пайдо бўлган пайтдан бошлаб дастлабки икки ҳафта ичида нархлар кескин тушиб кетганидан сўнг, ўтган йилги динамикадан фарқли ўлароқ, нархлар секинроқ пасайишда давом этди. Натижада, 2023 йил май ойининг учинчи ўн кунлигидан бошлаб янги картошканинг улгуржи нархлари ўтган йилги даражадан пастга тушди ва сўнгги бир ярим ой давомида ушбу маҳсулотларнинг ўртача улгуржи нархи 22-38 фоизга арзонлашди.
EastFruit нархлари мониторинги маълумотларига кўра, 2023 йил 7 июль ҳолатига кўра, жорий йил ҳосили картошкасининг ўртача улгуржи нархи 3 минг сўмни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу санасидан 29 фоизга ва 2021 йил билан таққослаганда эса 17 фоизга арзон.