Ўзбекистонда поезд билетлари нархи яна ошади
Хусусан, "Афросиёб" электропоездлари билетларининг янги нархлари белгиланди.
Ўзбекистонда 20 январдан маҳаллий поезд чипта нархлари оширилади. Бу ҳақда "Ўзтемирйўловчи" компанияси матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, юқори тезликда ҳаракатланувчи "Афросиёб" электропоездлари ҳамда "Шарқ", "Насаф" ва "Ўзбекистон" тез юрар поездларининг чипталар нархи 20 фоизга ошмоқда. Хусусан, "Афросиёб" электропоездлари билетлари нархлари қуйидагича этиб белгиланмоқда.
Тошкент — Бухоро — Тошкент
ВИП 636 000 сўм;
Бизнес 462 000 сўм;
Эконом 336 000 сўм.
Тошкент — Қарши — Тошкент
ВИП 534 000 сўм;
Бизнес 390 000 сўм;
Эконом 282 000 сўм.
Тошкент — Самарқанд — Тошкент
ВИП 396 000 сўм;
Бизнес 276 000 сўм;
Эконом 204 000 сўм.
Компаниянинг таъкидлашича, ушбу қарор Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги идоралараро тариф комиссияси қарорига мувофиқ, темирйўл инфратузилмасини ислоҳ қилиш, электр энергияси — ёқилғи, логистика ва транспорт харажатларини қоплаш мақсадида қабул қилинган.
Шунингдек, йўловчи вагонлари паркини янгилаш, янги юқори тезликда ҳаракатланувчи электропоездларни харид қилиш, темир йўл вокзалларини давр талабларига мувофиқ сақлаш мақсадида амалга оширилмоқда.