Магистратура босқичи учун чет тили даражаси пасайтирилди
Энди йўналишларга қараб талаб қилинадиган чет тили сертификати B1'дан С1'гача фарқланади.
“Олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилиш ва давлат буюртмасини жойлаштириш тизимини такомиллаштириш тўғрисида”ги президент фармони кўра, ОТМ магистратурасига қўйилган чет тили талаби йўналишларга қараб фарқланади. Амалдаги тартибга кўра, филологик йўналишлар учун С1 даража, қолган барча йўналишлар учун эса B2 даража талаб қилинарди.
Янги тартиб бўйича, магистратура мутахассисликлари ва олий таълимдан кейинги таълим ихтисосликларига қабул қилишда хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификатлар қуйидаги даражаларда талаб этилади:
• хорижий тиллар йўналишлари бўйича – камида С1 даражасида;
• гуманитар, биологик ва турдош фанлар, математика ва статистика, бизнес ва бошқарув, ҳуқуқ, хизмат кўрсатиш, ижтимоий ва хулқ-атворга мансуб фанлар, журналистика ва ахборот, ахборот-коммуникация технологиялари таълим соҳалари бўйича – камида В2 даражасида;
• бошқа таълим соҳалари ҳамда маданият ва спорт мутахассисликлари (ихтисосликлари) бўйича – камида В1 даражасида бўлиши керак.