Самарқандда Хорватия консуллиги очилиши мумкин
Хорватия парламенти делегациясининг ташрифи доирасида Самарқанд ва Дубровник ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Хорватия парламентининг Конституция, регламент ва сиёсий тизим қўмитаси аъзоларидан иборат делегация Самарқанд шаҳрида бўлди. Ташриф доирасида делегация аъзолари Самарқанд шаҳар ҳокими Фазлиддин Умаров билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Учрашув чоғида Самарқанд ва Хорватиянинг туризм марказларидан бири ҳисобланган Дубровник шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш истиқболлари муҳокама қилинди. Томонлар туризм, транспорт, фармацевтика, алоқа ҳамда ахборот технологиялари соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари юзасидан фикр алмашди.
Хорватиянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Рефик Шабанович ташриф икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилишини таъкидлади. Унинг қайд этишича, ўтказилган учрашувлар давомида Тошкент шаҳрида Хорватия элчихонасини, Самарқандда эса консуллик очиш масаласи ҳам муҳокама қилинган. Шунингдек, Самарқанд ва Дубровникни биродар шаҳарлар сифатида боғлаш ташаббуси илгари сурилди.
Маълум қилинишича, туризм бўйича катта тажрибага эга бўлган Дубровник шаҳри йилига миллионлаб сайёҳларни қабул қилади. Ушбу йўналишдаги тажриба алмашуви Самарқанд туризм салоҳиятини янада оширишга хизмат қилиши кутилмоқда.
Самарқанд шаҳар ҳокими Фазлиддин Умаровнинг таъкидлашича, 2030 йилга қадар шаҳарга ташриф буюрувчи сайёҳлар сонини 10 миллион нафарга етказиш мақсад қилинган. Бу борада Дубровник билан ҳамкорлик инфратузилмани модернизация қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини халқаро стандартларга мослаштириш ҳамда тарихий-маданий меросни глобал миқёсда тарғиб этишда муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистонда 2025 йилда 12 мингдан ортиқ фуқаро фирибгарликда айбланиб судланган
Айбдорларга жарима, мажбурий ишлар, чеклаш ва озодликдан маҳрум қилиш жазолари тайинланган.
21 февраль куни Ўзбекистоннинг 9 та вилоятида сел хавфи эълон қилинди
Айрим ҳудудларда ёмғир сувлари тўпланиши натижасида ҳудудларни сув босиши эҳтимоли ҳам мавжуд.
Фарғонада 9-синф ўқувчиси профилактика инспекторини пичоқлади
Гумондор бувисининг чақирувига асосан борган профилактика инспектори билан ўзаро тортишиб қолган.
Ўзбекистондаги 1700 дан ортиқ масжидда Рамазонда “Хатми Қуръон” ўтказилади
“Хатми Қуръон” тадбирларига 3 642 нафар қори жалб қилинган.
Россияда ҳибсга олинган ўзбекистонлик аёл ва фарзанди ватанга қайтарилди
Аёл иммиграция қонунчилигини бузганликда гумонланиб қўлга олинган.
Рамазон ойида 2000 дан ортиқ масжиднинг электр таъминоти доимий назоратга олинади
Ҳар бир масжидга алоҳида энергетик мутахассис бириктирилди.