Солиқ қўмитаси ва “Ўзбекнефтгаз”га алоқадор йирик талон-торожлик: бюджетдан 643,2 млрд сўм ўзлаштирилди
Шўртан газ-кимё мажмуаси лойиҳаси доирасида ҚҚСдан озод этилган хизматлар учун электрон ҳисоб-фактураларга ноқонуний равишда ҚҚС суммалари киритилган.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ҳамда Солиқ қўмитасининг комплаенс ва коррупсияга қарши назорат бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган терговга қадар текширувлар давомида 643,2 миллиард сўмлик бюджет маблағларини талон-торож қилиш билан боғлиқ ҳолат фош этилди.
Бош прокуратура ҳузуридаги департаментнинг маълум қиличича, Солиқ қўмитаси, Бухоро вилояти солиқ бошқармаси, “Ўзбекнефтгаз” АЖ ҳамда бир қатор хўжалик юритувчи субектлар мансабдор шахслари ўзаро тил бириктириб, Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш лойиҳаси доирасида кўрсатилган хизматлар учун ноқонуний равишда қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) суммаларини электрон ҳисоб-фактураларга киритган.
Аммо, мазкур лойиҳа бўйича 5,3 триллион сўмлик хизматлар амалдаги қонунчиликка мувофиқ ҚҚСдан озод этилган. Шунга қарамай, ноқонуний равишда шакллантирилган ҚҚС маблағлари айрим корхоналар ҳисоб рақамларига қайтарилишига ҳамда давлат олдидаги қарздорликларнинг ёпилишига эришилган.
Оқибатда давлат бюджетига тегишли 643,2 миллиард сўм маблағ ўзлаштириш ва растрата қилиш йўли билан талон-торож қилингани аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Юнусободдаги зарарланган дарахтларни соғломлаштириш ишлари бошланди
Дарахтларда бир нечта зараркунанда турлари аниқлангани маълум қилинди.
Тошкентнинг модернизм меъморчилиги ЮНЕСКОнинг Халқаро рўйхатига киритилди
Объектлар қаторида “Жемчуг” турар жой биноси, тарих ва санъат музейлари, “Халқлар дўстлиги” саройи, цирк, Марказий кўргазмалар зали, “Космонавтлар” метро бекати, “Қуёш” гелиомажмуаси ҳам бор.
Беларусга ишлашга бориб, алданиб қолган ўзбекистонлик ватанга қайтарилди
Фуқаро Минскка етиб боргач, иш берувчи билан алоқаси узилиб, маблағсиз ва оғир аҳволда қолган.
Янги Андижонда 300 миллион долларлик қурилиш лойиҳаси бошланади
Ўзбекистоннинг "Sanderson City" МЧЖ ва Жанубий Кореянинг "U&К Global" компанияси инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишув имзолади.
Қайси ҳолларда болалар нафақаси ва моддий ёрдам тўловлари тўхтатилади?
Август ойидан айрим оилалар учун болалар нафақаси ва моддий ёрдам тўловлари тўхтатилиши мумкин. Бунга оиладаги меҳнатга лаёқатли шахсларнинг расмий бандлиги асосий мезон сифатида олинади.
Навоийда Damas'да 17 нафар боғча боласи ташиган ҳайдовчи жазоланди
Ҳолат юзасидан унга нисбатан маъмурий чора қўлланилди.
Шавкат Мирзиёев таваллуд куни муносабати билан йўлланган табриклар учун миннатдорлик билдирди
Президент Шавкат Мирзиёев таваллуд куни муносабати билан йўлланган табрикларни Янги Ўзбекистоннинг халқаро нуфузи ва халққа билдирилган ҳурмат ифодаси деб баҳолади.
Жиззах шаҳрининг бош режасига ўзгартириш киритилди
Ҳужжатга кўра, келгуси йилларда шаҳар ҳудуди қарийб икки баравар кенгайтирилади, транспорт, уй-жой ва муҳандислик инфратузилмаси тубдан модернизация қилинади.

Налоговый комитет и крупное хищение, связанное с «Узбекнефтегазом»: из бюджета присвоено 643,2 млрд сумов
В рамках проекта Шуртанского газохимического комплекса в электронные счета-фактуры на услуги, освобожденные от НДС, незаконно были включены суммы НДС.
В ходе доследственных проверок, проведенных совместно Департаментом при Генеральной прокуратуре и Управлением комплаенс-контроля и противодействия коррупции Налогового комитета, был выявлен факт хищения бюджетных средств на сумму 643,2 миллиарда сумов.
Как сообщил Департамент при Генеральной прокуратуре, должностные лица Налогового комитета, Налогового управления Бухарской области, АО «Узбекнефтегаз» и ряда хозяйствующих субъектов, вступив в сговор, незаконно включили в электронные счета-фактуры суммы налога на добавленную стоимость (НДС) за услуги, оказанные в рамках проекта расширения производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса.
Однако услуги по данному проекту на сумму 5,3 триллиона сумов в соответствии с действующим законодательством были освобождены от НДС. Несмотря на это, незаконно сформированные средства НДС были возвращены на расчетные счета отдельных предприятий, а также направлены на погашение задолженности перед государством.
В результате было установлено, что бюджетные средства в размере 643,2 миллиарда сумов были похищены путем присвоения или растраты.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 167 Уголовного кодекса (хищение путем присвоения или растраты), в настоящее время следственные действия продолжаются.
Утвержден генеральный план города Бухары.
Согласно плану, в отчетный период территория города расширится с 7 966,78 гектаров до 11 847,06 гектаров. Протяженность магистральных улиц увеличится с 102,6 километров до 203 километров.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане расширяет сотрудничество с ведущими музеями Китая.
В посольстве Узбекистана в Пекине была представлена новая программа сотрудничества Центра исламской цивилизации с ведущими музеями Китая.
Реджеп Тайип Эрдоган поздравил Шавката Мирзиёева с днём рождения.
Президент Узбекистана пригласил Президента Турции посетить страну с официальным визитом.
«Ташкенту вернут статус «зеленого города» — Саида Мирзиёева
Саида Мирзиёева осмотрела ряд парков и общественных мест в Ташкенте.
В Чирчике Lacetti врезался в дерево, водитель погиб.
Пассажиры, находившиеся в автомобиле, были доставлены в больницу.
Узбекистан усилил международную безопасность биометрических паспортов.
Данное обновление обеспечивает целостность данных в биометрических паспортах и способствует повышению безопасности международных поездок.