Грузияда ҳибсга олинган Саакашвили очлик эълон қилди
Ватанига қайтганидан сўнг ҳибсга олинган Грузия собиқ президенти Михаил Саакашвили очлик эълон қилди. У Украина консули билан учрашишни талаб қилмоқда. Бу ҳақда Грузия омбудсмани Нино Ломжария собиқ президент билан учрашувдан кейин маълум қилди.
“Мен кирганимда, у (Саакашвили) шифокор олдида эди ва тиббий кўрикдан ўтаётганди. Кейин бизга камерада мулоқот қилиш имконияти берилди. Михаил Саакашвили очлик эълон қилишини айтди”, —  деган Ломжария.
У Саакашвили ўзини сиёсий маҳбус деб ҳисоблаётганини қўшимча қилган.
Эслатиб ўтамиз, Грузия собиқ президенти Михаил Саакашвили кеча, 1 октябрь куни ватанига қайтганида ҳибсга олинди.
Маълумот учун, Михаил Саакашвили 2004-2013 йилларда Грузия президенти бўлган. Президентлик муддати тугашига оз вақт қолганида у мамлакатни тарк этган. Шундан сўнг, унга нисбатан тўртта жиноий иш очилган, улардан иккитаси бўйича 2018 йилда суд ҳукми чиқарилган. Ҳукмга кўра, Тбилиси шаҳар суди Саакашвилини 2006 йилда Грузия Бирлашган банки ходими Сандро Гиргвлиани ўлимида сиртдан уч йилга ва ўша йилнинг июнь ойида 2005 йилда депутат Валерий Гелашвилининг калтакланиши иши бўйича олти йилга озодликдан маҳрум қилган эди.
Бундан аввалроқ Грузия собиқ президенти Михаил Саакашвили қайтгани эълон қилганди.
Украиналиклар Донбасснинг топширилишини ҳеч қачон кечирмайди — Зеленский
Украина президенти Донбасс ҳудуди бўйича келишувлар борасидаги позициясини маълум қилди.
Зеленский Лукашенкога қарши санкциялар жорий қилди
Чекловлар Беларус раҳбарининг Украинага киришини тақиқлаш, активларини музлатиш, савдо ва транзит операцияларини чеклаш, шунингдек, молиявий операцияларни амалга оширишни тақиқлашни ўз ичига олади.
Қирғизистондаги мадрасада Қамчибек Ташиевнинг соғлиғи учун дуо ўқилди
Аввалроқ Ташиев мамлакатни вақтинча тарк этгани ҳақида хабар берилганди.
Ташиевнинг юқори лавозимда ишловчи синфдоши ҳам ишдан олинди
Аввалроқ Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси раиси Қамчибек Ташиев ва яна 3 вазир лавозимидан олинган эди.
Макрон Навалний вафотининг икки йиллиги муносабати билан баёнот берди
Франция президенти унинг ўлими “атайлаб содир этилгани аён бўлди” дея таъкидлади.
Эмомали Раҳмон қаерда?
Сўнгги 10 кун ичида бирор марта ҳам давлат йиғилишларида иштирок этмаган Тожикистон раҳбари Эмомали Раҳмон ҳақида ижтимоий тармоқларда унинг вафот этгани ҳақида турли миш-мишлар пайдо бўлди.
Туркманистонда 50 дан ортиқ фармон билан оммавий кадрлар ўзгариши амалга оширилди
Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар ва бир қатор давлат идоралари раҳбарларида ўзгаришлар бўлди.
Украинанинг собиқ энергетика вазири пул ювишда айбланмоқда
Герман Галущенко 15 феврал куни ҳибсга олинди.