«Uzbekistan Airways»ni xususiylashtirish yuzasidan tanlov eʼlon qilindi
Aviakompaniya vakolatxonalari 20 dan ortiq shaharlarda faoliyat ko‘rsatadi.
«Uzbekistan Airways» AJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasi tanlab olinishi yuzasidan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq tanlov eʼlon qildi.
O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasi tarmog‘ida aktivlarni xususiylashtirish quyidagi maqsadlarga erishishga qaratilgan:
– tarmoqda raqobatni rivojlantirish va unda davlat ishtirokini qisqartirish;
– tabiiy, moliyaviy, texnik va mehnat resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish;
– tarmoqni rivojlantirish uchun xususiy investitsiyalarni jalb qilish hajmini ko‘paytirish.
Kompaniya «O‘zbekiston havo yo‘llari» milliy aviakompaniyasi xizmat ko‘rsatish belgisi va savdo belgisi mutlaq huquqiy vorisi hisoblanadi.
«Uzbekistan Airways» O‘zbekiston aviatsiyasi va xalqaro qoidalar nizomiga muvofiq yo‘lovchilarni va har qanday turdagi pochtalarni havo kemalari orqali tashish bo‘yicha xizmatlarni taqdim etishi bilan birga 50 dan ortiq belgilangan yo‘nalishlarda, Yevropa, Osiyo va Shimoliy Amerika mamlakatlariga muntazam ravishda reyslarni amalga oshiradi. Aviakompaniya vakolatxonalari 20 dan ortiq shaharlarda faoliyat ko‘rsatadi.
Kompaniya asosiy faoliyatidan tashqari, «Uzbekistan Airways»ga tegishli «Uzbekistan Airways Technics» MCHJ (havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish), «Uzbekistan Helicopters» MCHJ (maxsus aviatsiya), «O‘quv-mashg‘ulot markazi» MCHJ (taʼlim faoliyati) va “Ketring” MCHJ (bort uchun oziq-ovqatlar yetkazish) kabi tarkibiy korxonalari mavjud.
«Barcha qiziqish bildirgan mahalliy va xorijiy talabgorlar Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 17-sentabr kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlari mumkin», – deyiladi xabarda.