Toshkent xalqaro aeroportida yong‘in chiqdi
Buning oqibatida bir qator reyslar kechiktirilgan.
Bugun, 11-sentabr kuni Toshkent xalqaro aeroportidagi uchib ketish terminalida kichik yongʻin sodir bo‘ldi. Bu haqda Uzbekistan airports xabar qilmoqda.
Hodisa joyiga “Toshkent” aeroportining tegishli xizmatlari – Aeroport Yong‘in-qutqaruv xizmati, Parvozlarni elektr-yoritish bilan ta’minlash xizmati va Aviatsiya xavfsizligi xizmati navbatchilik brigadalari zudlik bilan yetib kelishgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘inga birinchi qavat tagidagi transformator podstansiyasida joylashgan uzluksiz elektr ta’minotining (UPS) qisqa tutashuvi sabab bo‘lgan. Qisqa tutashuv oqibatlarini bartaraf etish hamda voqea joyida ishlayotgan xizmatlar xodimlarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida aeroport terminalini ma’lum muddatga elektr energiyasidan uzib qo‘yishga qaror qilingan.
“Yerto‘ladan ertalab soat 10:30 atrofida tutun chiqa boshladi. Aeroport xodimlarining tezkorligi va shahardan kelgan o‘t o‘chirish brigadalari ko‘magida yong‘in tezda bartaraf etildi. Soat 10:40da aeroportni vaqtincha elektr ta’minotidan uzishga to‘g‘ri keldi. Bir qator reyslar kechiktirildi. Hozirda aeroportning tegishli xizmatlari hodisa joyida ishlamoqda va qisqa tutashuv sabablarini bartaraf etmoqda”, — deya izoh bergan “Uzbekistan Airports Handling” MCHJ direktori Umid Hamrayev.
Ayni damda Olmaotaga - KS-128, Nur-Sultonga - HY-721 va Moskvaga - SU-1975 uchayotgan reyslar kechiktirilgan. Aeroport xizmatlari havo bandargohini imkon qadar tezroq ochish uchun bor kuchini sarflamoqda.
Hozirgi vaqtga kelib, terminalning katta qismida elektr energiyasi tiklangan. “Toshkent” aeroportining uchib kelish zali va mahalliy aviaqatnovlar terminali odatdagi rejimda faoliyat olib bormoqda.