Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putinni Rossiya kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Prezidenti maktubida ushbu qutlug‘ sana rus xalqining boy ma’naviy merosi hamda har tomonlama taraqqiyot sari intilishni aks ettirishi ta’kidlangan.
Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putinni va do‘st Rossiya xalqini milliy bayram – Rossiya kuni bilan samimiy muborakbod etdi. Maktubda ushbu qutlug‘ sana rus xalqining boy ma’naviy merosi hamda har tomonlama taraqqiyot sari intilishni aks ettirishi ta’kidlangan.
"Bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalar izchil kengayib, hududlararo va gumanitar hamkorlik yangi sur’at kasb etmoqda. Yaqinda Sankt-Peterburg shahrida o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlikni yana bir bor tasdiqladi.
Ishonamanki, erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida ko‘p qirrali sheriklikning ulkan salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qiladi”, deyiladi tabrik xatida.
O‘zbekiston va Turkiya jurnalistlari media sohasidagi hamkorlikni kengaytiradi
Tomonlar jurnalistlar malakasini oshirish, raqamli media, sun’iy intellekt va zamonaviy texnologiyalar bo‘yicha qo‘shma loyihalarni muhokama qildi.
“Odil sudlov – 2030”: sud tizimida yangi islohotlar bosqichi
2027–2030-yillarda barcha tuman va shaharlarda fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlar tashkil etiladi.
Urganch aeroportidan Xivaga qatnov vaqti 40 daqiqagacha qisqaradi
Davlat rahbari yangi elektropoyezdda Xiva shahriga keldi.
Yoshlar zamonaviy mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblarga o‘qitiladi
Prezident Xorazm ilg‘or kasbiy mahorat texnikumi va Kasblar shaharchasi faoliyati bilan tanishdi.
Tomdi tuman sudi raisi lavozimiga majburan tayinlangani haqidagi xabarlar rad etildi
Sudyalar oliy kengashi uning tayinlovi YTH bilan bog‘liq ekani haqidagi taxminlarni asossiz deb atadi.
Prezident “Tillo domor” korxonasining yangi ishlab chiqarish majmuasi faoliyati bilan tanishdi
Korxonada 70 dan ortiq turdagi sut mahsulotlari ishlab chiqarilib, yiliga qariyb 100 milliard so‘mlik mahsulot tayyorlanadi.
Urganch xalqaro aeroportida yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish quvvati soatiga 300 nafardan 1 ming 300 nafargacha ortadi
Prezident Urganch xalqaro aeroportining rasmiy delegatsiyalar uchun mo‘ljallangan yangi terminalini ko‘zdan kechirdi.
Omskdagi yong‘inda jarohatlangan ikki o‘zbekistonlikning ahvoli og‘ir ekani ma'lum qilindi
Ulardan biri sun’iy nafas olish apparatiga ulangan, ikkinchisi ham reanimatsiya bo‘limida davolanmoqda.

Президент Узбекистана направил поздравление Президенту России
В письме Президента Узбекистана подчеркивается, что эта знаменательная дата отражает богатое духовное наследие русского народа и его стремление к всестороннему прогрессу.
Шавкат Мирзиёев поздравил Владимира Путина и дружественный российский народ с национальным праздником – Днём России. В письме подчёркивается, что эта знаменательная дата отражает богатое духовное наследие русского народа и его стремление к всестороннему развитию.
«Сегодня двусторонние отношения между нашими странами последовательно расширяются, межрегиональное и гуманитарное сотрудничество набирает новые обороты. Недавние переговоры на высшем уровне в Санкт-Петербурге в очередной раз подтвердили традиционную дружбу между двумя государствами.
Уверен, что достигнутые договорённости послужат прочной основой для дальнейшего углубления дружественных и взаимовыгодных отношений сотрудничества между Узбекистаном и Россией, реализации огромного потенциала многогранного партнёрства во благо благополучия наших стран и народов», – говорится в поздравительном письме.
Журналисты Узбекистана и Турции расширяют сотрудничество в медиасфере
Стороны обсудили совместные проекты по повышению квалификации журналистов, цифровым медиа, искусственному интеллекту и современным технологиям.
«Справедливое правосудие – 2030»: новый этап реформ в судебной системе
В 2027–2030 годах во всех районах и городах будут созданы суды по гражданским делам.
Молодежь обучается профессиям, пользующимся высоким спросом на современном рынке труда
Президент ознакомился с деятельностью передового профессионально-технического училища Хорезма и Городка профессий.
Высший совет судей назвал необоснованными предположения о том, что его назначение связано с ДТП.
На предприятии производится более 70 видов молочной продукции, ежегодно выпускается продукция на сумму около 100 миллиардов сумов.
Пропускная способность обслуживания пассажиров в международном аэропорту Ургенча увеличится с 300 до 1 тысячи 300 человек в час.
Президент осмотрел новый терминал Ургенчского международного аэропорта, предназначенный для официальных делегаций.
Сообщено, что состояние двух граждан Узбекистана, пострадавших при пожаре в Омске, тяжёлое.
Один из них подключён к аппарату искусственного дыхания, второй также проходит лечение в реанимационном отделении.
Запускается деятельность операторов услуг рассрочки
Помимо банков и микрофинансовых организаций, юридические лица, оказывающие услуги рассрочки платежа, признаются операторами.