“Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими йўлга қўйилади
Россия Федерациясида ишлаётган Ўзбекистон фуқароларининг ишга жойлашиш бўйича харажатларини қоплаш мақсадида кредитлар ажратиш лойиҳасини ишлаб чиқиш белгиланди.
Бундан ташқари, “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими фаолияти йўлга қўйилмоқда. Бундан мақсад, хориждан Ўзбекистонга трансчегаравий пул ўтказмаларини амалга оширишда қулайлик яратишдир.
Мазкур тўлов тизими “Ўзмиллийбанк” негизида ташкил этилади.
“Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими бир қатор аппарат ва дастурий-техник воситаларни ўзида мужассам қилган тизимли платформа ҳисобланади. У ўзининг иштирокчилари, яъни кредит ташкилотлари учун трансчегаравий ўтказмалар бўйича ҳисоб-китобларни амалга оширади. Бунда вакиллик ҳисоб варақлари орқали хизмат кўрсатилади.
Москва шаҳридаги “Азия – Инвест Банк” АЖ “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими орқали амалга оширилган трансчегаравий ўтказмалар бўйича Россия Федерациясидаги ҳисоб-китоб банкларидан бири ҳисобланади.
Аввалроқ Ўзбекистонлик қурувчиларни Россияда “космик истиқболлар” кутаётгани ҳамда меҳнат миграциясига кетаётган фуқароларга компенсация тўланиши ҳақида хабар берилганди.