Ўзбекистонда электромобиллар импортига бўлган талабни рағбатлантириш мақсадида имтиёзлар жорий этилган, автоуловлар божхона тўловлари, аксиз солиғи ва автотранспорт божлари тўлашдан озод этилган. Шунингдек, Давлат Йўл ҳаракати хавфсизлиги инспекцияси томонидан электромобиллар учун махсус “яшил” рақамлар берила бошланди. Келгусида улар шаҳарларнинг марказий қисмларига киришда, шунингдек, рўйхатдан ўтиш ва техник кўрикдан ўтишда имтиёзлар берилиши кутилмоқда.
Инфратузилма талаб билан бирга ривожланади. Плугшаре маълумотларига кўра, ҳозирда Ўзбекистонда 33 та электр стансияси фаолият кўрсатмоқда. Баъзи компаниялар буни ўз профилининг бир қисми сифатида амалга оширадилар (Ток Бор, Megawatt Motors), бошқалари учун бу қўшимча хизматдир (Макро).
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда электромобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича қатор ташаббуслар илгари сурилмоқда. Улар орасида “Ўзавтосаноат” корхоналарини электромобиллар ишлаб чиқаришга ўтказиш лойиҳаси ҳам бор.
Ҳозирча амалга оширишга энг яқин нарса бу Фарғонадаги лойиҳа бўлиб, сентябрь ойида эълон қилинган эди. Синов партияси декабр ойида конвеердан чиқарилади ва серияли ишлаб чиқариш 2022 йилда бошланиши ваъда қилинган. Завод йилига 10 мингтагача автомобил ишлаб чиқариши режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, “Ўзавтосаноат” электромобил ишлаб чиқарувчи БЙД компанияси билан ҳамкорлик қилишни режалаштирмоқда. БЙД Хитойда энг кўп электромобил ишлаб чиқаради — у дунёда Teslaʼдан кейин иккинчи ўринда туради.