Ўзбекистонда “Декларациялар мулоқоти” халқаро форуми иш бошлади
Мазкур халқаро форум жаҳон ҳамжамиятининг эътиқод эркинлигини таъминлаш  ва динлараро мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилади
Тадбирда ўнга яқин давлатлар, жумладан АҚШ, Англия, Австрия,  Саудия Арабистони Подшоҳлиги, Индонезия, Нигерия, Гана каби мамлакатларнинг 30 дан ортиқ таниқли илоҳиётшунослари, диний уламолари ва расмий мутасадди вакиллари иштирок этмоқда.
Маълум қилинишича, анжуман доирасида турли мамлакатлар диншунос олимлари, амалиётчи мутахассисларига жамиятда тинчлик ва тотувликни сақлаб туришнинг муҳим шарти сифатида динлар ва маданиятлар ўртасида самарали мулоқот ўрнатиш соҳасидаги энг яхши халқаро амалиёт, илғор хорижий тажриба намойиш этилади.
Мазкур халқаро форум жаҳон ҳамжамиятининг эътиқод эркинлигини таъминлаш  ва динлараро мулоқотни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатини бирлаштириш жараёни ажралмас қисми бўлиб, давлатимизнинг инсон ҳуқуқ ва эркинлиги бўйича халқаро мажбуриятларга қатъий содиқлиги, Ўзбекистон Республикаси 2020 йил илк бор сайланган  БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши масъул аъзоси сифатида мамлакатимизнинг айни йўналишда эътироф этилган умумий стандартларни  халқаро миқёсда фаол тарғиб этишга тайёрлиги ифодасидир.