Ғалла бозор муносабатларига ўтади
Бу бўйича президент қарори қабул қилинди.
Президент қарорига мувофиқ, Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси 2022 йил ҳосилидан 2 550 минг тонна буғдой сотиб олади. Донни қабул қилиш ва омборлардан чиқариш жараёни тезкор ва шаффоф амалга оширилиши учун d-xarid.uz ахборот тизими ишга туширилади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Маълумотга кўра, 2022 йил ҳосилидан суғориладиган майдонларнинг ҳар гектаридан ўртача 2,5 тоннадан, жами 2 550 минг тонна буғдой Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан харид қилинади.
Сотиб олинган буғдойнинг 1 783,5 минг тоннаси товар буғдой давлат ресурси сифатида ҳамда 266,5 минг тоннаси уруғлик учун олинади. 500 минг тоннаси кейинчалик биржа савдоларида сотиш учун фермер хўжаликлари ҳамда бошқа ғалла етиштирувчилар томонидан Жамғарманинг тижорат вакилида вақтинчалик сақлашга қабул қилинади.
Шунингдек, 2022 йил ҳосили учун буғдой етиштирувчилардан тижорат вакилида вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган товар буғдой июль-август ойларида биржа савдолари орқали сотилади.
Бундан ташқари, эндиликда олис, бориш қийин бўлган ва тоғли ҳудудларга ун ва ун маҳсулотларини етказиб бериш бўйича транспорт харажатларининг 50 фоизигача қисми қоплаб берилиши маълум қилинди.