Сўкиш яна "тренд"да ёхуд кадр танлашда нуқсон борми?
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев сўнгги воқеаларга муносабат билдирди.
Яқинда Президент Администрацияси раҳбари мажлисида бир қатор ҳокимлар ишдан олинди ва жазоланди. Ҳокимларнинг одоб-ахлоқ меъёрларига зид ҳаракатлари танқид қилиниб, бу давлат хизмати обрўсига путур етказиши таъкидланди.
«Бироқ шу воқеадан кўп ўтмай давлат хизматчиларининг сўкиш билан боғлиқ одобсизликлари яна тармоқларда айлана бошлади», — деб ёзади Расул Кушербаев. — «Анъанани Тошлоқ тумани ҳокими давом эттирди. Туман ҳокими, деб айтилаётган аудиода ҳокимнинг оғзидан чиқаётган гапларга илон пўст ташлайди.
Камига ўз гапида ҳоким ҳудуднинг мутлақ ҳукмдори сифатида ҳар қандай қарорни кенгаш депутатлари тасдиғидан ўтказа олишига ишора қилади.
Демак, Тошлоқ тумани кенгаши депутатлари ҳокимни измидан чиқа олишмайди ёки ҳоким оширворди. Феодализм.
Кейинги ҳолат тошкент вилоятининг Оққўрғон туманидаги собиқ ИИБ ходими билан боғлиқ.
Ходим номус чегарасидан ўтиб, бутун ўзбекистонликларни бўралатиб сўкди, оққўрғонлик эркакларни ор-номусини ерга урди.
Икки ҳолатда ҳам давлат хизматчилари ўзларининг маънавиятсиз, давлат ишига номуносиб эканликларини кўрсатишди.
Ушбу ҳолатлар давлат хизматига кадр танлашда жиддий нуқсон борлигини кўрсатмоқда. Яъни кадрнинг маънавий дунёси, ҳулқи ва муомала маданияти қандайлигига қаралмайдиган кўринади.
Инсон қанчалик билимли, уддабурон бўлмасин, маънавияти юксак бўлмаса, иш олиб боришда  зўрлик ва сўкинишга таяниши мумкин экан.
Бундай кадрнинг ҳеч қандай қиймати йўқ ва ундайлар давлат хизматида бўлиши мумкин эмас».
Депутат бунга давлат хизматига кадр танловчи масъуллар принципиал қоида сифатида қарашлари кераклигини қайд этади.
«Акс ҳолда ер юзида ўзбекистонликлар ўзларига хизмат қилувчи амалдорларининг сўкиши остида яшайдиган халқ бўлиб қолаверади», — дея қўшимча қилади у.