Ўзбекистонда қанча бюджет маблағлари ноқонуний ва мақсадсиз сарфланган?
Бу ҳақда Молия вазири маълум қилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида Давлат молиявий назорати инспекцияси томонидан 2022 йилнинг 9 ойи давомида ўтказилган назорат тадбирлари натижаси тўғрисида маълумот берилди.
Қайд этилишича, шу йилнинг январь—сентябрь ойлари давомида жами 704,9 миллиард сўмлик бюджет маблағлари ноқонуний ва мақсадсиз сарфланган.
«Бундан кўриниб турибдики, ҳар бир вазирлик ва идораларда ташкил этилган Ички-аудит бошқармаси томонидан хавфларни аниқлаш ва уларнинг олдини олиш, уларнинг натижаларини таҳлил қилиш ва доимий назорат қилиш ишлари тўғри ташкил этилмаган. Бунинг натижасида бюджет маблағларини ўзлаштириш ёки ноқонуний сарфлаш ҳолатлари камаймасдан йилдан-йилга ошиб бормоқда.», — дейилади хабарда.
Шу сабабли халқ вакиллари томонидан вазирлик ва идораларнинг Ички-аудит бошқармасини қайта кўриб чиқиш, ходимларини ўқитиш, уларнинг салоҳиятини ошириш ва назорат қилиш ишларини мувофиқлаштириш юзасидан ўз таклифларини билдирилган.