Қўшни давлатдан 180 дона буғу шохларини ноқонуний олиб ўтишга уринилган
Шунингдек, яширин қисмда Ҳалқаро табиатни муҳофаза қилиш иттифоқининг Қизил руйхатига киритилган Африка филининг тиши борлиги ҳам айтилмоқда.
Қозоғистондан «Ғишткўприк» чегара божхона пости орқали Ўзбекистон ҳудудига Африка филининг тиши ҳамда 180 дона буғу шохларини яширин тарзда олиб ўтишга уринганлик ҳолати аниқланди
Хабарда айтилишича, хориж давлатидан Ўзбекистонга кириб келган фуқаро бошқарувидаги «Cobalt» русумли автотранспорт воситаси божхона кўригидан ўтказилганда ўриндиқнинг ост қисмига яширинча жойланган, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган, ҳеч қандай хужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 32 млн сўмлик, 180 дона буғу шохлари ва 1 дона фил тиши борлиги аниқланган.
Маълум қилинишича, филнинг барча турлари ва тана аъзолари Ҳалқаро табиатни муҳофаза қилиш иттифоқининг Қизил рўйхатига киритилган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.