Қашқадарёда VIII-IX асрларга оид тош минора топилди
Мутахассислар буни кузатув минораси дея тахмин қилмоқда.
Қашқадарё вилояти маданий мерос бошқармаси мутахассислари томонидан олиб борилган изланишлар натижасида Яккабоғ тумани Татар тоғларида тахминан VIII - IX асрларга тааллуқли тошдан қурилган кузатув минораси дея тахмин қилинаётган объект аниқланди. Шунингдек, мутахассислар томонидан ушбу объект гувургон, яъни зардуштийларнинг дахмаси бўлган деган тахминлар ҳам бор.
Муқанна қалъасининг қурилиш услубига ўхшаш тош минорани атрофлича ўрганиш жараёнида ҳудудда сув тегирмони қолдиқлари ва эриган металл ашёлари топилди. Бундан англаш мумкинки, мазкур объектдан маълум ҳарбий истеҳком ёки ишлаб чиқаришга мўлжалланган таъминот сифатида фойдаланилган.
«Ҳозирги кунда бошқарма томонидан янги топилган маданий мерос объектнинг тарихий қийматини ўрганиш ишлари олиб борилмоқда, олиб борилган изланишлар натижаси юзасидан қўшимча маълумот берилади», — дейилади хабарда.