Оилавий зўравонлик ҳақида ИИВга хабар беришда cаll-марказ фаолияти йўлга қўйилади
Энди ҳуқуқлари поймол бўлган шахслар қисқа ишонч рақами орқали шикоятларини ИИВга айтиши мумкин.
Ижтимоий тармоқларда оилавий зўравонлик, эр ва хотин ўртасидаги зиддиятли вазиятлар тасвирланган видеолар, мақолалар кўпайди. Бу ҳали оммага очиқлангани. Мамлакатимизнинг узоқ ҳудудларида ҳам тазйиқлардан, камситишлардан, ҳуқуқсизликда азият чекаётган хотин-қизлар, норасидаларнинг қанчадан-қанчаси додини қаерга бориб айтишни билмаяпти. Эндиликда уларнинг ҳуқуқларини тиклаш, зўравонликдан ҳимоя қилиш мақсадида ИИВда 24 соат ишлайдиган cаll-марказ ташкил этилади.
Жорий йилнинг 10 январидан ўз фаолиятини бошлайдиган мазкур cаll-марказга “1259” қисқа рақами орқали боғланиш мумкин. ИИВ мурожаатларни тинглайди, текширади ва фуқароларнинг ҳуқуқлари тиклашга ёрдам беради.
Бундан ташқари, профилактика инспекторлари ҳам шикоятларини ИИВга “1286” қисқа рақами орқали баён қилиши мумкин. Шунингдек, 10 январдан ишга тушадиган Telegram-bot орқали ҳам шикоят ва мурожаатлар қабул қилинади.
Аввалроқ Давлат хизматлари сифатини баҳолайдиган янги портал ишга тушгани ҳамда Ички ишлар вазирлиги таркибида жамоат хавфсизлигига масъул янги департаменти тузилгани ҳақида хабар берилганди.