Қашқадарёда ўқувчилар юпун кийимда тадбирга олиб борилди
ХТВ ҳолатни танқид остига олди.
Шаҳрисабз шаҳар ҳокимлиги Telegram-каналида Ёшлар ишлари агентлиги ва сектор раҳбарлари иштирокида тадбир ўтказилганлиги ҳақида тадбирдан фотосуратлар эълон қилинди. Халқ таълими вазирлиги ҳолатга изоҳ берди.
"Халқ таълими вазирлиги мактаб ўқитувчи ва ўқувчиларини дарсдан ташқари уларнинг саломатлиги ҳамда хавфсизлигига хавф соладиган турли тадбирларга жалб қилмаслик бўйича доимий равишда огоҳлантириб келади.
Афсуски, шунга қарамай ушбу суратдаги каби аянчли ҳолатлар юзага келмоқда. Болаларнинг мактабдан ташқари вақтларда тадбирга жалб этилиши ва энг ачинарлиси, совуқ об-ҳаво шароитига қарамай уларнинг юпун кийимларда эканлиги ушбу ҳудуддаги ҳар бир мутасаддининг айби, деб ҳисоблаймиз.
Халқ таълими вазирлиги ҳудуд мутасаддилари саналган ҳокимлар, сектор  раҳбарлари, ҳуқуқ-тартибот органлари масъулларидан таълим муассасада мактаб вақтидан ташқари тадбирларни ташкил этаётганда мактаб ўқувчи ва ўқитувчиларини жалб қилиб, бу каби ҳолатларга йўл қўймасликларини қатъий сўраб қолади.
Шу билан бирга жойлардаги халқ таълими бошқарма, бўлимлари ва мактаб раҳбарларидан ҳам тегишли хулосалар чиқарган ҳолда, бундай ҳаракатларга йўл қўймасликлари юзасидан қатъий огоҳлантирилади," дейилади баёнотда.
Маълумот учун, мазкур ҳолат Шаҳрисабз шаҳар Ёшлар ишлари агентлиги ва сектор раҳбарлари Ёшлар дафтарида турганларга навбатдаги субсидия асосида меҳнат қуролларини ва тўловлар учун сертификатлар топшириш маросимидан олинган суратда акс этган.